Czy można kogoś wysłać na przymusowe leczenie.

Postautor: MoniaKonia » 2 mar 2016, o 01:57

Bardzo martwię się o moją ciotkę, która od jakiegoś czasu wyraźnie nadużywa alkoholu. Niestety sama nie daje rady z walką, a na prośby rodziny też reaguje nerwowo. Zastanawiam się, czy można w jakiś sposób urzędowo załatwić wysłanie takiej osoby na leczenie. W naszym przypadku ciotka ma czterdzieści lat i jest w sile wielu.
MoniaKonia

Postautor: elektryk12V » 2 mar 2016, o 03:46

Można przymusowo wysłać osobę na leczenie, ale tutaj jest potrzebna decyzja sądowa. Muszą być jakieś przyczyny, na podstawie których sąd wyda taką decyzję. Najczęściej są to problemy rodzinne związane z dziećmi. Wtedy sądy bardzo chętnie wspierają rodziny i wysyłają alkoholików do różnych ośrodków.
Awatar użytkownika
elektryk12V

Postautor: KJa » 2 mar 2016, o 06:37

Ja jestem zdania, że przymusowa terapia powinna odbywać się tylko w prywatnych ośrodkach. Tam zdecydowanie lepiej poradzą sobie z problemem. Wiem to po doświadczeniach mojej rodziny. Wujek był w państwowych ośrodkach kilka razy i zawsze wracał do picia. Dopiero pomoc w niezależnym ośrodku odniosła skutek.
KJa

Postautor: Zamkowa » 2 mar 2016, o 07:30

W Polsce każdy ośrodek leczenia alkoholizmu może samodzielnie opracować plan według którego odbywa się leczenie. Mimo jego opracowania i tak trzeba do każdej sprawy podchodzić indywidualnie. W prywatnych ośrodkach zdecydowanie lepiej sobie radzą z tym zagadnieniem.
Zamkowa

Postautor: Prymat » 2 mar 2016, o 10:11

Czyli rozumiem, że do prywatnego ośrodka nie trzeba mieć żadnego skierowania?
Prymat

Postautor: plomba_światłoczuła » 2 mar 2016, o 11:28

Nie, w takich ośrodkach po prostu zapisujesz się na wizytę, która przebiega w rodzinnej atmosferze, jeśli w przypadku alkoholików można o czymś takim powiedzieć. Najważniejsza jest decyzja samego chorego, który musi być przekonany do terapii. W ośrodkach zachowują pełną anonimowość, dlatego każdy będzie się tam czuł w pełni bezpiecznie.
Awatar użytkownika
plomba_światłoczuła

Postautor: RobertSkawiński » 2 mar 2016, o 14:27

Przymus w niektórych sprawach jest potrzebny, ale w większości przypadków to raczej autonomiczna decyzja chorego sprawia, że poradzi sobie ona z chorobą. U mnie w rodzinie tak było i jakoś daliśmy sobie radę. Ojciec sam zrozumiał, że należy wziąć się za siebie i rozpocząć leczenie.
Awatar użytkownika
RobertSkawiński

meble ursynow warszawa

Wróć do Troski dnia codziennego